Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Minicik bedenlerin poposunda ve hassas bölgesinde gelişen pişik, bebeklerin en büyük huzursuzluk sebeplerinden biri kabul ediliyor. Pişik oluştuktan sonra bebeklerde kaşıntı, ağrı olabiliyor, bu etkiler maalesef bebeğin günlük aktivitelerini önleyerek huzursuzluğunu artırıyor. Ebeveynler pişiği önlemek amacıyla ne kadar hassas davransa da sonuç alınamayabiliyor. Peki, bebeklerde pişik neden olur? 

İşte bebeklerde pişik oluşmasının 5 nedeni: 

Uzun süreli ıslaklık

Islanan cildin kısa sürede kurutulması cilt sağlığı için önemlidir. Sürekli ya da uzun süreli ıslaklık ciltte pişik, bakteri, mantar üretimine sebep olabilir. Bebeğin plajda, havuzda ya da bez sebebiyle ıslaklığa maruz kalması pişiğe neden olur.

Uzun süre değiştirilmeyen bez 

Bebeklerin huzursuzlanmasına sebep olan kirli bezler, tahmin edileceği üzere pişik için zemin hazırlar. Bebeğin altı periyodik olarak değiştirilmelidir. Özellikle katı gıdaya geçişten sonra daha hassas olunmalı, bez değişim süreleri ihmal edilmemelidir. 

İshal 

Sulu kaka yani ishal, asitli yapıdan ötürü çok hızlı biçimde pişik yapabilir. Hassas cilde sahip bebeklerde bez kontrolü daha sık yapılmalı, bebek kaka yaptıysa bekletilmeden değiştirilmelidir. Pişik önleyici etkili krem desteğiyle cildin yatışması sağlanmalıdır.  

Aşırı hassas cilt yapısı

Bebeklerin hepsi narin bir cilde sahiptir ancak bazı bebekler çok daha hassas ve alerjik olabilir. Alerjik cilt yapısı katı gıda, bez, mendil, idrar gibi birçok sebepten ötürü reaksiyon göstererek pişik olabilir.  

Cilde uyumsuz bez ve ıslak mendil tercihi

Yanlış bez, yanlış ıslak mendil ve hatta yanlış cilt ürünleri ne yazık ki pişik sebepleri arasında gösterilir. Kullanılan her ürünün pH değer, dokusu, içeriği temiz olmalı, bebek cildiyle uyum göstermelidir. Bebekte geçmeyen ya da sık tekrarlayan bir pişik varsa doktora danışılmalı, kullanılan ürünler gözden geçirilmelidir. 

Pişik Önlemeye Yardımcı Öneriler

  • Bebeğinizin altını sık değiştirin, kuru kalmasına özen gösterin.
  • Bebek bezi ve ıslak mendilinin cilde uyumlu, katkısız olmasına dikkat edin.
  • Bebeğinizin sıvı tüketimine özen gösterin, ideal oranda su içirin.
  • Katı gıdaya geçtikten sonra ishal ve kabız ihtimallerini göz önünde bulundurun.
  • En iyi pişik kremi içeriğini bulun, düzenli kullanın.
  • Pişik önleyici krem tercih edin. 
  • Bebeğin vücudunu sıkacak aşırı dar giysilerden kaçının. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *