Close
123, New Lenox Jersey City, NJ 07305, USA
Open House on the 24th, - 12 mid day to 5 pm.
Pişik Nedir?

Pişik Nedir?

Vücudun hava almayan bölümlerinin nemlenmesi sonucu ortaya çıkan pişik, genellikle bebeklerde ve çocuklarda görülüyor. Bez bağlayan bebekler, sıcak havaların da olumsuz etkisiyle cilt döküntülerine maruz kalıyor. Tıpta amonyak dermatiti ismiyle halk arasında ise pişik olarak bilinen deri rahatsızlığı, uzun süre değiştirilmeyen bezden kaynaklanıyor çoğu zaman. Bazı bebeklerde cilt aşırı hassas olduğu için idrar ve kaka sonrasında çok hızlı şekilde pişik gelişebiliyor. Hassas cilt yapısına sahip bebeklerin doğru formüle edilmiş pişik kremi ile cildinin sürekli desteklenmesi öneriliyor. 

Pişik ne yazık ki sadece bir çeşide sahip değildir. Farklı pişik çeşitleri olduğu için pişik kremi özellikleri değişkenlik gösteriyor. Pişik çeşitlerini iyi bilmeniz bebeğinizin cildine dost en etkili kremi bulmanıza yardımcı olur. 

Pişik Çeşitleri Nelerdir?

İsilik: Bunaltıcı havalarda sıklıkla kendini gösteren bir pişik türüdür. Sivilceli pişik bebeklerde çok sık görülür. Bebeğin aşırı sıcaklara maruz kalması, kat kat giydirilmesi, ter bezleriyle alakalı sorunlar yaşaması sonucunda gelişebilir. Doğru formüle edilmiş pişik kremi ve sık bez değişimi ile tedavi edilir.

Impetigo: Bebeğin bez kısmında çıkan, iltihaplı bir pişik türüdür. Bulaşıcı bir enfeksiyon kabul edildiğinden ebeveynlerin ellerini sık sık yıkaması gerekiyor. İltihaplı pişik olduğu durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Alerjik kontakt dermatit: Kimyasal bazlı bezler, içeriği temiz olmayan ıslak mendiller, yanlış kremler ve alerjik sebeplerle ortaya çıkan bir pişik çeşididir. Deride döküntü, şişkinlik, kaşıntı gibi reaksiyonlar gösterir. 

Maya mantarı: Bebeklerin özel bölgesinde kırmızı renkli benekler şeklinde ortaya çıkan pişik türüdür. Maya mantarı cildin çok uzun süre neme, idrara maruz kalması sonucu gelişebilir. Bebek bezinin sık değiştirilmesi, cildi destekleyecek pişik kremi kullanılması önerilir. Maya mantarı varsa eğer doktora danışılmadan asla mantar ilacı kullanılmamalıdır. 

Recream, bebek cildiyle uyumlu formülasyonu ile ebeveynlerin takdirini kazanıyor. Bebek cildinin gereksinim duyduğu vitamin ve yağlarla zenginleştirilen formülasyonu, hassas ciltlerde dahi anında rahatlama sunarak pişiğin önlenmesine ve kısa sürede cildin yatışmasına yardımcı oluyor. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *